Alergia – objawy, rodzaje i leczenie alergii

Wraz z rozwojem cywilizacji i zwiększającym się zanieczyszczeniem planety, rośnie liczba osób cierpiących z powodu różnego rodzaju alergii oraz nietolerancji pokarmowych. Reakcje uczuleniowe mogą pojawiać się już u noworodków. Także osoby, które przez całe życie cieszyły się dobrym zdrowiem, mogą w najmniej oczekiwanym momencie zauważyć u siebie objawy alergii. U jednych ta dolegliwość przyjmuje postać ostrą, nagłą, podczas gdy u innych rozwija się latami powodując dyskomfort. Na szczęście można ją skutecznie leczyć.

Katar sienny i inne objawy alergii

Alergia wziewna powoduje najczęściej dolegliwości ze strony układu oddechowego. Długotrwały, męczący katar, który pojawia się w okresie wiosennym lub jesiennym, jest głównym symptomem reakcji uczuleniowej na pyłki roślin oraz roztocza i pleśnie. Katar alergiczny (katar sienny), jeśli nie jest leczony, może powodować nawracające stany zapalne gardła, sprzyja anginom i innym infekcjom dróg oddechowych. Najcięższym stadium uczulenia na pyłki, czy sierść zwierząt, jest astma. Ta przewlekła choroba powoduje znaczące problemy z oddychaniem, osłabia odporność i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zupełnie inaczej objawia się alergia kontaktowa zwana też dotykową lub skórną. Reakcja skórna pojawia się po dłuższym kontakcie z substancjami chemicznymi, różnymi rodzajami tkanin lub kosmetyków. Istnieje uczulenie na słońce, które pojawia się wiosną lub latem. W każdym przypadku może pojawić się pokrzywka, rumień, zaczerwienienie i swędzenie skóry. Nietolerancja pokarmowa często idzie w parze z alergią wziewną. Objawy są podobne jak w przypadku pozostałych uczuleń: wypryski na skórze, problemy z oddychaniem, a do tego reakcje ze strony układu pokarmowego.

Życie z alergią, czyli skuteczne metody leczenia

Dobra wiadomość dla alergików jest taka, że każdy rodzaj alergii można opanować i skutecznie leczyć. Po wykonaniu testów skórnych lub z pobranej krwi, otrzymujemy dokładny opis alergenów. Alergolog wykonuje testy na uczulenia pokarmowe, wziewne i kontaktowe – skórne. Kolejnym krokiem jest ustalenie leczenia. Przy lekkim uczuleniu wystarczy dieta eliminacyjna i unikanie alergenów. Na katar sienny stosuje się krople do nosa, spray lub tabletki. Przy astmie i większym natężeniu alergii na pyłki, lekarz przepisuje leki sterydowe rozszerzające oskrzela. Odczulanie pomaga uporać się z alergią. Jest to jedna z ważniejszych metod leczenia. Choć trwa wiele miesięcy, daje bardzo dobre efekty. Alergia pozostaje na całe życie, ale dzięki nowoczesnym lekom, takim, jak spray do nosa, można skutecznie łagodzić katar sienny. Maść sterydowa pomaga na wysypkę, a tabletki dla alergików na kaszel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *