Borelioza – objawy, profilaktyka, leczenie

Choroby przenoszone przez kleszcze są prawdziwą plagą. Dawniej te małe owady pojawiały się tylko w lasach i na dzikich łąkach. Obecnie kleszcze pojawiają się także w parkach miejskich, w strefach rekreacji, na placach zabaw i boiskach. Można się przed nimi chronić nosząc bluzy z długim rękawem, spodnie i okrycia głowy. Są także szczepionki zapobiegające wirusowym chorobom przenoszonym przez kleszcze. Najgroźniejsze jest kleszczowe zapalenie opon mózgowych i znacznie częściej występująca borelioza.

Przebieg boreliozy i łagodzenie objawów

O boreliozie, zwanej także chorobą Lyme, możemy dowiedzieć się zupełnie przypadkiem. Przebieg tej choroby, przenoszonej przez kleszcze, jest bardzo skomplikowany. U jednych reakcja pojawia się tuż po ukąszeniu. W miejscu ugryzienia powstaje duży rumień, mocno zaczerwieniona skóra, która jest gorąca, może swędzieć i boleć. Rumień wędrujący to równie częste zjawisko, które możemy zaobserwować nawet po kilku dniach lub tygodniach od ukąszenia. Szybka reakcja pomaga ograniczyć zachorowania. Jeśli ukąsi nas kleszcz, warto udać się na pogotowie lub do przychodni, gdzie zostanie profesjonalnie usunięty. Zaraz po ukąszeniu, nawet gdy nie wystąpią objawy, lekarz wypisuje antybiotyk, który zapobiega rozwojowi boreliozy. Trudność leczenia boreliozy wynika z kilku odmian tej choroby. Może mieć przebieg utajony, a wtedy objawy pojawiają się po latach. Oprócz wysypki skórnej i rumienia, najczęściej boreliozie towarzyszą dolegliwości ze strony układu nerwowego. Pojawia się depresja, zaburzenia mimiki twarzy, tiki nerwowe, drgawki, padaczka, sztywność karku, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów, niedosłuch, problemy ze wzrokiem. Dopiero po wykonaniu testów specjalistycznych na przeciwciała, można stwierdzić, że w organizmie istnieje stan zapalny związany z boreliozą. Leczenie tej choroby trwa wiele lat i nie ma pewności, czy jest skuteczne. Borelioza osłabia odporność i powoduje wiele nietypowych objawów.

Lepiej zapobiegać boreliozie niż leczyć

W związku z tym, że borelioza jest trudna do wyleczenia i powoduje wiele przykrych konsekwencji, trzeba zachować szczególną czujność i chronić się przed kleszczami. Bardzo pomocne są wszelkiego rodzaju płyny na komary i kleszcze. W okresie wiosenno-letnim warto używać wszelkich zabezpieczeń przed kleszczami, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Idąc do lasu na grzyby, na spacer z psem albo na plac zabaw, dobrze mieć przy sobie spray na kleszcze. Aerozol odstrasza kleszcze i chroni nas przed ukąszeniem. Podobnie działają kremy przeciwko kleszczom i preparaty odstraszające kleszcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *