Jak poprawnie włożyć kombinezon antywirusowy?

Kombinezony ochronne w czasie pandemii to podstawowa rzecz, która zabezpiecza medyków przed zakażeniem koronawirusem podczas pracy z pacjentami. Jednak aby spełniał swoją rolę musi zostać poprawnie założony. Wspólnie z marką MedicaMask przygotowaliśmy dla Was krótką instrukcję, jak poprawnie włożyć taki kombinezon.

Szczegółowa procedura postępowania podczas przygotowania do dyżuru wśród pacjentów zakażonych koronawirusem

Rozpoczynając dyżur w pierwszej kolejności należy zdjąć całą biżuterię, zegarek, a także odłożyć telefon komórkowy. Osoby posiadające długie włosy muszą zadbać, aby zostały one spięte. Panowie muszą także zadbać o zabezpieczenie zarostu. Ze względu na to, że kombinezon przeciwwirusowy należy zakładać zgodnie z procedurą, zaleca się wcześniejsze skorzystanie z toalety. Jest to również ostatni moment, kiedy można napić się kawy, herbaty lub wody. Gdy faza wstępnego przygotowania jest już zakończona można przystąpić do zakładania medycznego kombinezonu ochronnego. W pierwszej kolejności koniecznie należy sprawdzić rozmiar kombinezonu (jest on skuteczny, gdy jest dopasowany do postury danej osoby), jego kompletność i brak uszkodzeń. Zaleca się, aby kombinezon został opisany (z przodu i z tyłu), najlepiej imieniem oraz pełnioną funkcją.

Wskazania jak należy wkładać kombinezon ochronny

Przystępując do ubierania kombinezonu w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce, a następnie założyć oraz dopasować maskę, która powinna dokładnie zasłaniać usta i nos, przylegając szczelnie do twarzy. W maseczkach FFP3 w pierwszej kolejności należy ułożyć tasiemki w taki sposób, by nie zsuwały się w trakcie noszenia. Jeżeli dostępna jest maska z zaworem, wówczas sprawdzenie szczelności po obwodzie maski polega na wykonaniu głębokiego wdechu, natomiast w maseczkach bez zaworu konieczne jest wykonanie intensywnego wydechu. Gdy maseczka jest już odpowiednio dopasowana i sprawdzona należy założyć gogle ochronne, które zabezpieczą oczy. W kolejnym kroku konieczne jest założenie medycznego czepka ochronnego. Należy to zrobić w taki sposób, aby szczelnie przykryć całe włosy oraz uszy. Następnie można przystąpić do zakładania kombinezonu ochronnego z kapturem (możesz zamówić je tutaj – https://www.medicamask.pl/kombinezony-ochronne). W pierwszej kolejności zabezpieczane są nogi, powyżej kostek konieczne jest związanie znajdujących się w tym miejscu tasiemek. W kombinezonach nie ma tasiemek, tasiemki są dostępne przy ochraniaczach na obuwie, które są sprzedawane oddzielnie. Jeżeli dostępny model kombinezonu ochronnego posiada tasiemki przy mankietach rękawów należy założyć je na kciuki. Kolejnym krokiem jest założenie ochronnego kaptura w taki sposób, aby ściśle przylegał do skóry. Gdy kombinezon jest już założony należy dokładnie zapiąć kombinezon, nie zapominając o rzepach taśmach wewnętrznych i zewnętrznych. Jednym z ostatnich elementów jest zabezpieczenie dłoni. W pierwszej kolejności konieczne jest założenie rękawiczek wewnętrznych, które nakładane są na mankiety rękawów kombinezonu ochronnego. Są one dostępne w dwóch wariantach – z długim i krótkim mankietem. W drugim przypadku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie. W tym celu wykorzystać można taśmę, która pozwoli stabilnie przymocować rękawiczkę do kombinezonu. Ostatnim elementem jest zabezpieczenie dłoni dodatkowymi, zewnętrznymi rękawiczkami nitrylowymi, o krótkim mankiecie. Zewnętrzna warstwa rękawiczek może być zmieniana każdorazowo po kontakcie z zakażonym pacjentem w strefie czerwonej. Należy pamiętać, aby przy każdej zmianie dezynfekować wewnętrzne rękawiczki.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *