Jakie są symptomy nietolerancji laktozy?

Dlaczego po wypiciu porannej kawy z mlekiem pojawia się przeczyszczenie a po zjedzeniu jogurtu wzdęcie? Wiele osób łączy bóle brzucha i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego ze stresem. Jednak przyczyną biegunek i zaparć może być również nietolerancja laktozy. Możemy nawet nie wiedzieć, że nasz organizm po prostu nie lubi cukrów zwierzęcych. Laktoza zawarta jest w mleku krowim i wchodzi w skład bardzo wielu podstawowych produktów spożywczych. Jedząc sery, przetwory mleczne, czekoladę a nawet ciasta, powodujemy reakcję uczuleniową w organizmie.

Nietolerancja laktozy a bunt układu pokarmowego

Pierwsze oznaki nietolerancji laktozy mogą pojawiać się zaraz po urodzeniu. Jeśli małe dziecko nie przybiera na wadze, ulewa, ma biegunki, kolki i nie chce jeść mleka, to powinno zaalarmować rodziców. U starszych dzieci i dorosłych alergolog może wykonać testy skórne i sprawdzić, jaki produkty uczulają. Najwięcej laktozy znajduje się w mleku krowim i jego przetworach: serach, jogurtach, śmietanie, czekoladzie, batonach mlecznych. Dlatego, gdy po jedzeniu pojawia się niestrawność, biegunka występująca na przemian z uczuciem pełnego żołądka, to może sugerować nietolerancję laktozy. Typowe dla nietolerancji laktozy są nieprawidłowe ruchy jelit. Po posiłku pojawia się charakterystyczne bulgotanie i przelewanie w brzuchu. Zaobserwowanie tych reakcji i powiązanie ich z alergią na produkty mleczne do łatwych nie należy. Symptomy pojawiają się zarówno bezpośrednio po jedzeniu, jak i po kilku godzinach. Dlatego trudno czasem wyłapać objawy nietolerancji laktozy.

Najczęstsze objawy alergii na mleko krowie

Pediatrzy zalecają, by małe dzieci karmić jak najdłużej mlekiem matki. Wielu lekarzy twierdzi, że mleko krowie można podawać dopiero starszym dzieciom. Wszystko dlatego, że nietolerancja laktozy jest coraz częściej spotykaną dolegliwością układu pokarmowego. Żeby upewnić się co do reakcji organizmu na mleko krowie, warto zaobserwować, czy po jego wypiciu występują jakieś niepokojące objawy. Najczęstsze symptomy nietolerancji laktozy to: biegunka, wzdęcie, uczucie pełności, przelewanie treści pokarmowej w jelitach, bóle i skurcze brzucha, nudności. Część z tych objawów może towarzyszyć także innym chorobom. Nietolerancję można skutecznie opanować i sprawić, by bóle brzucha nie powracały. Warto zastosować dietę eliminacyjną. Jeżeli zrezygnujemy na jakiś czas z mleka krowiego i pochodnych produktów, wówczas powinna nastąpić poprawa. Nietolerancja laktozy może i powinna być leczona dietą oraz poprzez doustne przyjmowanie enzymów laktazy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *