Kiedy do wypadku dochodzi w domu. Pierwsza pomoc w oparzeniach

Horrible second degree burns on female hand on white background.
Według statystyk aż 70% wypadków, podczas których interweniują ratownicy medyczni, ma miejsce w domu. Pomimo wykazywania najwyższych środków ostrożności, niebezpiecznych zdarzeń niestety nie da się uniknąć. Szczególnie jeśli w domu są małe dzieci. Częstymi urazami są oparzenia np. kawą lub herbatą. W jaki sposób przygotować domową apteczkę na udzielenie pierwszej pomocy przy różnego rodzaju oparzeniach? Sprawdź!

Czym są oparzenia?

Oparzenia to inaczej uszkodzenia tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. Każda taka sytuacja prowadzi do naruszenia skóry, a często również do uszkodzenia tkanek głębokich. Wyróżniamy trzy stopnie oparzeń:

  • Oparzenie I stopnia – dochodzi do nich często wskutek kontaktu z gorącymi przedmiotami. Mogą je wywoływać również promienie słoneczne. Są to stosunkowo lekkie rany, w których dochodzi do zniszczenia jedynie naskórka. Odczuwany jest ból oraz pieczenie, a skóra jest wyraźnie zaczerwieniona.
  • Oparzenie II stopnia – jest poważniejsze i dotyczy uszkodzenia kolejnej warstwy skóry – skóry właściwej. Często są to poparzenia wywołane wrzątkiem. Poza bólem mogą pojawić się również pęcherze, a regeneracja trwa kilkanaście dni.
  • Oparzenie III/IV stopnia – mówimy o nich, kiedy dochodzi do uszkodzenia struktur mięśni np. przy kontakcie z ogniem. Uszkodzeniom ulegają wtedy również nerwy i naczynia krwionośne. Poza ogromnym bólem rekonwalescencja trwa miesiącami. Mogą pozostawać blizny. Często niestety konieczny jest również przeszczep skóry.

Niestety w trakcie codziennego życia my oraz nasi bliscy jesteśmy narażeni na wszystkie typy oparzeń. Dlatego zawsze warto mieć w domu maść na oparzenia.

Kiedy dochodzi do oparzeń?

Do oparzeń dochodzi już przy poddaniu skóry na działanie 42°C. Po 6 godzinnym działaniu naskórek ulega martwicy. Przy temperaturze 55°C dzieje się tak już po 3 minutach. Przy 70°C potrzebna jest zaledwie 1 sekunda. Temperatura graniczna, kiedy to białko tkankowe ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu, wynosi 55°C. Najczęściej mowa tu o martwicy, czyli uszkodzeniu tkanek głębszych. Poza miejscowymi zmianami oraz bólem, silne poparzenie może objawiać się wstrząsem. Skutkiem może być również choroba oparzeniowa, która powoduje ból. Ponadto pojawić się może utrata osocza krwi oraz zatrucie organizmu. Im większa powierzchnia oparzenia, tym bardziej jest ono niebezpieczne.

Oparzenia. Co robić i jak się na nie przygotować?

Pierwszą reakcją na jakiekolwiek oparzenie powinno być ewentualne zdjęcie odzieży i chłodzenie skóry zimną wodą. Jeśli oparzenia są naprawdę głębokie, należy niezwłocznie wezwać karetkę lub zawieźć poszkodowanego na pogotowie. W domu jednak najczęściej dochodzi do oparzeń I stopnia. W takich sytuacjach po miejscowym schłodzeniu wodą należy posmarować oparzone miejsce maścią na oparzenia. Najlepiej wybierać preparaty hydrokoloidowe, które nie tylko złagodzą ból oraz przyspieszą gojenie skóry, ale również nawilżą i zabezpieczą ranę przed zabrudzeniami. Pamiętajmy, aby przy nakładaniu żelu lub maści nie dotykać podrażnionego miejsca i nie wcierać jej w oparzone miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *