Kinesiotaping – czy plastry zdrowia działają?

Już kilkadziesiąt lat temu, w Japonii powstałą metoda fizjoterapeutyczna, określana jako kinesiotaping. Polega ona na oklejaniu wybranych części ciała narażonych na urazy i kontuzje. Fizjoterapeuta wycina z plastrów kształty indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta, do rodzaju urazu, miejsca stłuczonego, naciągniętego mięśnia, bolesnego miejsca. Działanie plastrów do kinesiotapingu opiera się na wiedzy fizjoterapeutów o ludzkim ciele oraz płynie z dawnych sposobów leczenia urazów, znanych w japońskiej medycynie ludowej. Czy plastry zdrowia rzeczywiście działają? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Plastry fizjoterapeutyczne do kinesiotapingu

Plastry zdrowotne zaczęto powszechnie stosować u profesjonalnych sportowców na urazy i stłuczenia. Podczas meczu czy startu w zawodach nie ma czasu na przerwy. Piłkarze nie mogą sobie pozwolić na pauzę w treningach. Dlatego kinesiotaping zyskał uznanie rehabilitantów sportowych i fizjoterapeutów na całym świecie. Zaletą plastrów zdrowia jest możliwość indywidualnego dopasowania do konkretnej osoby i rodzaju urazu. Dodatkowo plastry likwidują ból. Zatem mogą z powodzeniem zastępować środki przeciwbólowe, które obciążają organizm. Działanie plastrów do kinesiotapingu opiera się głównie na wiedzy o ludzkim ciele, pracy mięśni i procesach samoleczenia. W medycynie wschodu pobudzanie naturalnych sił organizmu odgrywa ważną rolę. Dlatego nie zawierają one w swoim składzie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, ani innych substancji chemicznych. Plaster nalepiony na skórę pobudza przepływ limfy, wzmacnia krążenie w miejscu urazu, a co za tym idzie likwiduje ból, obrzęki, pomaga w szybszej regeneracji mięśni i ścięgien. Jest to szczególnie ważne u sportowców i ludzi uprawiających także amatorsko różne dyscypliny, np. bieganie. Plastry zdrowia stosowane są także w profilaktyce urazów. Chronią mięśnie, ścięgna i wzmacniają newralgiczne punkty na ciele, narażone na kontuzje.

Kinesiotaping jako naturalna profilaktyka przeciw kontuzjom

Zalet kinesiotapingu jest wiele. Najważniejszą z nich jest funkcja pomocnicza w leczeniu wielu schorzeń. Plastry zdrowia nie zawierają w swoim składzie chemicznych substancji, które mogłyby wnikać do organizmu. Dlatego mogą być powszechnie stosowane, zarówno u osób zdrowych, jak i ludzi z chorobami towarzyszącymi. Lekarze zalecają je nawet kobietom w ciąży, by odciążyć np. mięśnie kręgosłupa i uśmierzyć ból. Plastry dla sportowców spełniają rolę prewencyjną, chroniąc przed naciągnięciem mięśni i ścięgien. Kinesiotaping stosuje się także u osób po operacjach, jako wspomaganie leczenia i szybkiego powrotu do zdrowia. Zaletą tej metody jest długo utrzymujący się efekt. Plastry można nosić całą dobę, aż do ustąpienia bólu i wyzdrowienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *