Laserowa korekcja wzroku – czy to bezpieczne?

Różnego rodzaju wady wzroku to problem dużej części społeczeństwa. Borykają się z nimi osoby starsze, młodzież i dzieci, kobiety i mężczyźni. Mogą mieć one charakter wrodzony lub nabyty. Jeszcze niedawno jedyną metodą korekcji wad wzroku były noszenie okularów i soczewek kontaktowych i inwazyjne operacje okulistyczne. Obecnie standardem leczenia staje się laserowa korekcja wzroku.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie wady wzroku diagnozuje się najczęściej,
  • na jaki typ operacji warto się zdecydować,
  • jakie zalety ma operacja laserowa oczu,
  • czy korekta wzroku z użyciem lasera jest dla każdego.

Według statystyk nieskorygowane wady wzroku są – obok jaskry, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem – najczęstszą przyczyną pogorszenia jakości widzenia oraz ślepoty. Ich rozpowszechnienie jest naprawdę olbrzymie. Krótkowzroczność dotyczy aż 30% populacji Europy i 70% Azji, z kolei problemem od 35 do 55% populacji są nadwzroczność oraz prezbiopia (starowzroczność).

Czym są wady wzroku?

Wady wzroku – nazywane również wadami refrakcji lub ametropiami – to różnego rodzaju zaburzenia w funkcjonowaniu układu optycznego oka, skutkujące mniejszymi lub większymi nieprawidłowościami widzenia. Dalekowzroczność to wada, w której przebiegu promienie światła po przejściu przez układ optyczny ogniskują się za siatkówką. Krótkowzroczność jest wadą, w której promienie światła ogniskują się przed siatkówką, a pacjent źle widzi z daleka. W przebiegu niezborności (astygmatyzmu) większość osób widzi źle i z daleka, i z bliska, a obrazy są zniekształcone, z kolei prezbiopia (starowzroczność) to zaburzona zdolność ostrego widzenia z bliska związana z wiekiem.

Krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm – operacja czy laser?

Korektę wzroku przy zdiagnozowanych wadach refrakcji można przeprowadzić na kilka sposobów. Okulista może zlecić pacjentowi wykonanie u optyka dopasowanych do wady okularów. Może także zalecić operację oka – zarówno tradycyjnymi metodami chirurgicznymi, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych, mało inwazyjnych technologii. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest m.in. laserowa korekta wzroku.

Laserowa korekcja wzroku – co to jest?

Laserowa korekcja wzroku to różnego rodzaju zabiegi, których celem jest redukcja lub całkowite wyeliminowanie wad refrakcji. W laserowej chirurgii refrakcyjnej zastosowanie znajduje kilka modeli laserów – jednym z najczęściej wykorzystywanych jest laser excimerowy. Wiązka emitowanej przez niego energii pozwala na kształtowanie krzywizny rogówki – to właśnie jej nieprawidłowy kształt jest zazwyczaj bezpośrednią przyczyną wad wzroku. Operacja laserowa oczu, w zależności od potrzeb, pozwala też odsunąć lub usunąć nabłonek, który ją zasłania.

Laserowa korekcja wzroku – opinie są jednoznaczne!

Opinie specjalistów oraz przeprowadzone dotąd badania i obserwacje potwierdziły, że laserowa korekcja wzroku to doskonała alternatywa dla tradycyjnych operacji oczu. Jest ona skuteczna oraz bezpieczna – dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum. Zabiegi tego typu są krótkotrwałe i mało inwazyjne, a pacjent wraca do domu jeszcze tego samego dnia. Oczywiście należy mieć świadomość, że laserowa korekta wzroku nie jest dla każdego. Wykonuje się ją zazwyczaj u osób między 21. a 55. rokiem życia, u których wada jest już stabilna. Przeciwwskazaniem są natomiast współistniejące choroby oczu, np. jaskra czy zaćma.

Laserowa korekcja wzroku – NFZ jej nie refunduje

Mimo skuteczności zabiegów laserowych, ich bezpieczeństwa i niskiej inwazyjności nie są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je wykonać wyłącznie w klinikach i szpitalach prywatnych, takich jak nasze Centrum Okulistyczne Enel-Med w Warszawie. Zapraszamy na konsultacje – nasz okulista przeprowadzi kompleksową diagnostykę i kwalifikację do zabiegu! Źródła: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:tjyOVCoODMQJ:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-6c9bc5f2-548f-4671-8ba9-aea2f8e3447d/c/4.OPT_3-2017_Contoura_Vision.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:0M1eiCYmQrcJ:psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-9f194b75-d502-4f2c-83f4-7582067dc7ab/c/OPTHT_1-2016_Chirurgia_refrakcyjna_rogowki_w.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.31.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *