Mięśnie Kegla – charakterystyka, ćwiczenia

Mięśnie dna miednicy nazywane są także mięśniami Kegla. Szczególne znaczenie mają u kobiet, gdyż pomagają kontrolować oddawanie moczu. Osłabienie mięśni Kegla prowadzi do nietrzymania moczu, problemów z codziennym funkcjonowaniem oraz współżyciem. Dla dobrego funkcjonowania mięśni dna miednicy, warto wykonywać systematycznie proste ćwiczenia. Lekarze polecają je zwłaszcza kobietom w ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Nacisk płodu na miednicę powoduje rozluźnienie i osłabienie mięśni Kegla. Także poród siłami natury przyczynia się do rozciągnięcia mięśni i nietrzymania moczu po ciąży.

Sprawdzone sposoby na sprawne mięśnie Kegla

Już wiele lat temu lekarze ginekolodzy, urolodzy i interniści, zaczęli zalecać ćwiczenia mięśni Kegla. W związku z tym, że umiejscowione są w dolnej części miednicy, u kobiet blisko odbytu i ujścia pęcherza moczowego, łatwo pomylić je z mięśniami pośladków. Tymczasem mięśnie Kegla występują także u mężczyzn, choć w nieco innej lokalizacji. U panów rozciągają się od kości ogonowej do udowej. Choć nie powodują takich dolegliwości, jak u kobiet, mężczyźni również powinni o nie dbać. Pomagają w kontrolowaniu wytrysku, utrzymują erekcję i sprawność seksualną. Najprostsze ćwiczenia mięśni dna miednicy polegają na napinaniu tych partii przez kilka sekund. Można je wykonywać na stojąco, w rozkroku lub na leżąco. Są wskazane dla kobiet w ciąży i po porodzie. z wiekiem mięśnie wiotczeją i są główną przyczyną nietrzymania moczu. W konsekwencji mogą prowadzić także do zapalenia pęcherza. Dlatego codzienne ćwiczenia są najlepszym sposobem na sprawność mięśni Kegla.

Proste ćwiczenia dna miednicy na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu może pojawić się u młodych kobiet. Najczęściej dotyka przyszłe matki. Okres ciąży jest newralgiczny dla problemów z pęcherzem. Często dochodzi do infekcji, a problemy z nietrzymaniem moczu pojawiają się w momencie, gdy dziecko rośnie i uciska na pęcherz. Kobiety w ciąży, dzięki ćwiczeniom dna miednicy utrzymają sprawność seksualną i łatwiej im będzie wrócić do normalnego funkcjonowania po porodzie. Lekkie ćwiczenia na mięśnie Kegla można wykonywać w ciąży, o ile lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań (np. przy skróconej szyjce macicy i zagrożeniu porodem przedwczesnym). Zaciskanie i rozluźnianie mięśni należy wykonywać kontrolując oddech. Zaciskając mięśnie nabieramy powoli powietrze w płuca, natomiast na wydechu stopniowo rozluźniamy mięśnie. Warto ćwiczyć kilka razy dziennie, wówczas efekty będą szybciej widoczne. Jeszcze lepsze efekty wzmacniające będą odczuwalne podczas ćwiczeń z obciążeniem. Kluki gejszy lub kulki analne wspomagają trening mięśni Kegla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *