Mrowienie w stopach – przyczyny i leczenie mrowienia stóp

Często zdarza się, że w nocy przez mrowienie stóp trudno zasnąć. Delikatne impulsy przebiegające przez stopy, mogą być objawem zaburzeń elektrolitów, np. spowodowanych niedoborem magnezu. Inne, znacznie bardziej poważne schorzenia związane z mrowiem stóp to cukrzyca, choroby tarczycy albo stany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa. Ucisk na nerwy wpływa także na pojawienie się skurczów, bóli nóg, łydek i stóp. Jak sprawdzić przyczynę mrowienia w stopach? Czy można to skutecznie leczyć? Kilka wskazówek pomoże odkryć powód mrowienia stóp i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Mrowienie stóp spowodowane niedoborem magnezu

W wielu przypadkach można stosunkowo szybko uporać się z mrowieniem stóp. Jeśli przyczyną jest niedobór magnezu, wystarczy odpowiednia suplementacja. Istnieje wiele czynników sprzyjających niedoborom tego pierwiastka. Przede wszystkim na niski poziom magnezu skarżą się osoby narażone na codzienny stres. Nerwy pochłaniają wiele energii, a braki magnezu objawiają się skurczem łydek, mrowieniem stóp i różnymi bólami nóg. Magnez wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Dobre preparaty z magnezem i dodatkowo z witaminą B, pomogą w krótkim czasie zmniejszyć mrowienia, a przy dłuższym stosowaniu nawet w 100% wyeliminować problem mrowienia i skurczy. Jaki magnez wybrać na skurcze nóg? Najlepiej wprowadzić do codziennej diety suplementy z dużą dawką, łatwo przyswajalnego magnezu. Także dodatek witaminy B6 i B12, wspomaga układ nerwowy i zapobiega mrowieniu stóp. Również woda mineralna posiada w swoim składzie magnez. Wybierając wody bogate w ten pierwiastek, łatwiej uporamy się z kręceniem w nogach. Używki takie, jak kawa, mocna herbata i palenie papierosów, przyczyniają się do wypłukiwania magnezu z organizmu. Pijąc często kawę czy mocną herbatę, zadbajmy o suplementację magnezu, a wtedy unikniemy mrowienia w stopach i skurczy łydek.

Mrówki w stopach jako jeden z objawów chorób cukrzycy i tarczycy

Osoby, które obserwują u siebie zjawisko podobne do mrówek przebiegających po stopach, mogą zastanowić się także nad innymi przyczynami. Mrowienie stóp występuje jako objaw cukrzycy albo chorób tarczycy. Często dolegliwości ze strony układu nerwowego pojawiają się w początkowej fazie choroby. Może to być objaw ostrzegawczy, który powinien nas skłonić do kontaktu z lekarzem i dalszej diagnostyki: badania krwi i moczu. Jeszcze inna przyczyna mrowienia stóp może być związana z układem kostnym. Skrzywienie kręgosłupa należy do głównych czynników sprzyjających bólom nóg, mrówkom w palcach stóp i dłoni. W momencie, gdy kręgi uciskają nerwy, krew i tlen nie docierają do kończyn i pojawia się charakterystyczne mrowienie w stopach oraz w palcach dłoni. Problemy z kręgosłupem nie zawsze są jedyną przyczyną. Często istnieje kilka chorób współistniejących ze sobą. Niedobór magnezu idzie w parze z chorobami kręgosłupa, np. u osób prowadzących stresujący i siedzący tryb życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *