Na czym polega zabieg licowania zębów?

Znasz tę nieprzyjemną obawę, kiedy ktoś prosi o szeroki uśmiech do zdjęcia? Wiele osób ma spore kompleksy związane ze swoim stanem uzębienia. Przebarwienia, ubytki, diastema, krzywy zgryz czy uśmiech dziąsłowy potrafią być uciążliwe. Na szczęście można im zaradzić różnymi zabiegami stomatologii estetycznej jak np. aparat ortodontyczny czy licówki. O ile aparat nie wzbudza żadnych wątpliwości i na ogół znany jest jego wygląd i cel, o tyle licówki brzmią bardziej tajemniczo. Czym jest więc zabieg licowania zębów?

Czym są licówki?

Licówki to swego rodzaju cienkie nakładki, które mocuje się na przedniej, widocznej części zębów. Dzięki temu możliwe jest szybkie skorygowanie kształtu, wielkości oraz odcienia uzębienia. Niektórzy decydują się na licowanie, jako alternatywę dla zabiegu wybielania.

Ogromną zaletą licowania jest długotrwałość efektu, zależna jest ona jednak od materiału, z którego zostały wykonane płytki. Zazwyczaj służą one ok. 10-20 lat. Licowanie jest zabiegiem wykonywanym na stałe, tak więc nie ma możliwości ich usunięcia, a jedynie wymiana.

Licowanie zębów — dla kogo?

Licowanie jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które borykają się z licznymi przebarwieniami, mają kłopot z przerwami międzyzębowymi czy zęby starte przez zgrzytanie. Są świetnym sposobem na korektę kształtu zębów oraz zamaskowanie mniejszych złamań i ukruszeń. Niestety zbyt duże przebarwienia, duże braki i m.in. leczenie kanałowe mogą być przeciwskazaniami do wykonania zabiegu.

Rodzaje licówek

Są dwa główne typy licówek — takie, do których konieczne jest szlifowanie zębów, oraz takie, które nakładane są na naszą naturalną płytkę zębową bez żadnych większych zmian.

Licówki mogą zostać wykonane z różnych materiałów:

  • porcelanowe

  • ceramiczne

  • pełnoceramiczne

  • akrylowe

  • kompozytowe

Przygotowanie do licowania

Przed zabiegiem licowania konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, usunięcie kamienia oraz piaskowanie. Warto wykonać także wybielanie, możliwe będzie wtedy dobranie jaśniejszego koloru licówek.

Jak przebiega zabieg licowania zębów?

Podczas pierwszej wizyty stomatolog wykonuje badanie, by ocenić stan uzębienia i jakość szkliwa oraz dobrać odpowiedni rodzaj i kolor licówek. Wskaże także przeciwskazania, jeśli takowe się pojawią.

Druga wizyta to szlifowanie. Dentysta usuwa wierzchnią część szkliwa — ok. 0,5 mm i pobiera odcisk potrzebny do wykonania licówek.

Na kolejnej wizycie przymierzane są wykonane licówki. Jeśli wszystko jest w porządku, stomatolog przygotowuje zęby i licówki do założenia. Mocowane są one specjalnym cementem, który utwardzany jest światłem ultrafioletowym.

Po zabiegu odbywa się wizyta kontrolna, podczas której dentysta sprawdza, czy płytki zostały poprawnie założone.

Licówki bez szlifowania zakładane są podczas jednej wizyty.

Dbanie o licówki

By mieć piękny uśmiech, trzeba dbać o zęby — nawet te po zabiegu licowania. Jak dbać o licówki? Dokładnie tak, jak o nasze zęby. Podstawową kwestią jest mycie dwa razy dziennie i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Można używać nici dentystycznej, specjalnej szczoteczki albo irygatora. Taki irygator można nabyć np. w sklep stomatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *