Niedoczynność tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Z powodu schorzeń tarczycy cierpią znacznie częściej kobiety niż mężczyźni. Jednak panowie również powinni dbać o zdrową tarczycę. Odpowiada ona za wiele ważnych procesów metabolicznych w organizmie. Jeśli dotknie nas niedoczynność tego gruczołu, pojawiają się nieprzyjemne objawy, jak marznące stopy i dłonie, osłabienie, senność, szybkie przybieranie na wadze i trudności ze schudnięciem. Dla kobiet szczególne znacznie ma wpływ hormonów tarczycy na problemy z zajściem w ciążę, nieregularne miesiączkowanie a nawet pojawienie się guzków na jajnikach.

Niski poziom TSH – co wpływa na niedoczynność tarczycy?

Problemy z tarczycą mogą pojawić się już u nastolatek. Jednak najgroźniejsza jest niedoczynność tarczycy w ciąży. Niski poziom TSH może zagrażać płodowi. Dlatego jednym z ważniejszych badań przeprowadzanych na początku ciąży, jest oznaczenie hormonów tarczycy. Niedoczynność źle wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną. Osoby cierpiące z powodu chorób tarczycy miewają depresję, stany lękowe, nerwicę. Do tego dochodzi osłabienie, czasem kołatanie serca i lekka arytmia. Senność i brak chęci do życia są najczęstszymi objawami niedoczynności. Co wpływa na problemy z tym gruczołem? Naukowcy sądzą, że choroby tarczycy rozwijają się coraz częściej w odpowiedzi na skażenie środowiska. Palenie papierosów, picie dużych ilości kawy i mocnej herbaty, a także nieodpowiednia, przetworzona dieta, skutecznie upośledzają naturalne funkcjonowanie tarczycy. Zatem aby cieszyć się zdrowiem, należy dbać o zbilansowaną dietę, unikać sztucznych, chemicznych produktów oraz wszelkich używek. Niedoczynność tarczycy można skutecznie leczyć, choć wymaga czasu i cierpliwości.

Leczenie niedoczynności tarczycy: hormony, dieta, ruch

Leczenie objawów towarzyszących niedoczynności tarczycy jest stosunkowo proste, ale i długotrwałe. Wymaga przestawienia się na zdrowszy, aktywny tryb życia. Endoktrynolodzy radzą, by przy niedoczynności zwiększyć lekką aktywność fizyczną, czyli wprowadzić długie spacery, jazdę na rowerze i wszelkie ćwiczenia o średnim stopniu wysiłku. Niezbędne są leki hormonalne, które pozwalają wyrównać poziom TSH. Okresowo musimy wykonywać badania laboratoryjne i sprawdzać, czy hormony unormowały się. Sami też z łatwością zauważymy poprawę naszego samopoczucia. Dostrzeżemy przypływ energii, przestaniemy tyć, zyskamy pozytywne nastawienie do świata. Niedoczynność tarczycy uważana jest za jedna z chorób cywilizacyjnych, gdyż dotyka osób prowadzących niezdrowy tryb życia lub żyjących w skażonym środowisku. Leki na niedoczynność tarczycy stanowią podstawę kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *