Test ciążowy – jak wybrać i kiedy zrobić test ciążowy?

Proste i łatwe w użyciu testy ciążowe dostępne są w aptekach, sklepach kosmetycznych, drogeriach i supermarketach. Najtańsze i najpopularniejsze są testy płytkowe. Ich nazwa wzięła się od kształtu płaskiej, podłużnej, plastikowej płytki, która mieści się w dłoni. Pośrodku znajduje się okienko kontrolne, obok miejsce, gdzie wprowadzić należy kilka kropel moczu. Wynik widoczny jest po kilku minutach. Równie szybkie efekty dają testy strumieniowe albo testy paskowe. Który zatem wybrać i jaka jest między nimi różnica?

Rodzaje testów ciążowych dostępnych w sklepach i aptekach

Dostępne w większości sklepów i aptek, testy ciążowe różnią się kształtem i sposobem wprowadzania próbki moczu. To właśnie w moczu kobiety ciężarnej, pojawia się charakterystyczny hormon zwany gonadotropiną (hCG). Hormon ten obecny jest także w krwi, lecz testy z próbki krwi wymagają czasu, udania się do laboratorium i oczekiwania na wynik. W przypadku testów z apteki cała procedura przebiega szybko i sprawnie. Wśród testów ciążowych mamy do wyboru kilka rodzajów. Obok klasycznych testów płytkowych, są także testy w kształcie flamastra, zwane strumieniowymi. Testy strumieniowe są jeszcze szybsze w użyciu, gdyż wystarczy oddać mocz na końcówkę flamastra. W tym miejscu znajduje się substancja wykrywająca hormony ciążowe. Wynik widoczny jest już po minucie od wykonania, więc nie trzeba długo czekać. Są to bardzo czułe testy, co oznacza, że wynik można uzyskać już kilka dni po zapłodnieniu. Testy paskowe zaleca się wykonywać po tygodniu od stosunku. Są nieco mniej czułe niż strumieniowe, ale dają równie szybkie efekty. Wynik pojawia się po ok. 5 minutach od wykonania testu. Wystarczy nabrać odpowiednią próbkę moczu do naczynia dołączonego do testu i zanurzyć w nim pasek testowy. Testy płytkowe pozwalają wygodnie obserwować pojawiający się wynik. Czas oczekiwania to ok. 5 minut. Skuteczność testów ciążowych, dostępnych w aptekach i drogeriach, sięga prawie 100%. To bardzo wysoki wynik i świadczy o dużej czułości oraz precyzji testów.

Kiedy zdecydować się na wykonanie testu ciążowego?

Większość testów jest w stanie wykryć ów hormon już kilka dni po zapłodnieniu, choć jego poziom to kwestia indywidualna dla kobiet. Może się okazać, że hormon ciążowy uaktywni się po 6-12 dniach od zapłodnienia. Dlatego najlepszym momentem na wykonanie testu jest czas przypadający na kolejną miesiączkę. Jeśli okres się spóźnia i podejrzewamy ciążę, warto kupić test ciążowy. Producenci testów zalecają, by próbkę moczu pobierać w godzinach porannych, gdyż wtedy stężenie gonadotropiny (hCG) jest najwyższe. Jeśli na okienku odczytu pojawi się wynik pozytywny, możemy przyjąć, że jesteśmy w ciąży. Jednak przy pierwszym wyniku negatywnym warto powtórzyć test kolejnego dnia rano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *